• Milí žiaci

•

minulý týždeň sme pre Vás začali pripravovať výučbové videá. Takto budeme pracovať až dokedy Vás nepustia do školy. Takže vždy na začiatku týždňa zadáme tému a následne vo videách Vám vysvetlíme tvorivý postup. Rozdelili sme si Vás na tri vekové skupiny:

prvá skupina (modrá) sú žiaci od piateho ročníka vyššie, pondelok 1 a 2, štvrtok 1 a 3, piatok 1 a 2

druhá skupina (červená) sú žiaci druháci, tretiaci a štvrtáci, utorok 1 a 2, streda 2

tretia skupina (žltá) sú naši najmenší, škôlkári a prváci, streda 1, štvrtok 2

Podľa týchto skupín pripravíme aj videá, ale budeme radi ak si pozriete aj video pre iné skupiny, môže byť pre Vás inšpiráciou.

Svoje diela odfoťte a pošlite na mail skola@szusatelier.sk alebo na messenger Ateliéru.

• Úloha na týždeň od 30.3. až 3.4.2020

Giuseppe Arcimboldo,

skladal z maľovaných kvetín, zvierat, ovocia a predmetov komponovaných do podoby ľudskej hlavy. Niektoré obrazy sú portréty osobností z kráľovského dvora a iné sú alegorické personifikácie. Vytvoril aj cykly Štyri ročné obdobia.

Prvým médiom, ktoré narušilo v modernom umení iluzívnosť maľby, bola koláž. Po nej nasledovali materiálová montáž, objekt vo forme – ready made, ... .

Asambláž je priestorové intermédium vychádzajúce z princípu kubistickej koláže a materiálovej montáže.

Téma: portrét (asambláž)

Predmety komponuj do podoby portrétu. Znázorni svoju tvár, teda vytvor autoportrét pomocou predmetov, ktoré sú v zadaní vo videu.

Postup: Pokús sa  poskladať z týchto predmetov portrét ( autoportrét ). Použi prírodný materiál zo záhrady: kamene, konáre, listy, šišky, ...  alebo predmety, ktoré doma nájdeš a sú vhodne pre tvoju tvorbu: hračky, ceruzky, štipce, príbor, špagát, mušle, ovocie a zeleninu… .  Komponuj portrét  z predmetov rôznych farieb a tvarov. Autoportrét môžeš vytvoriť aj v nadživotnej veľkosti (nezabúdaj na proporcie tváre). Použité predmety vráť na svoje miesto. Dielo pomenuj, odfoť a môžeš tvoriť opakovane.

Ak ťa tato téma zaujala, pokus sa z predmetov znázorniť aj iné tváre, postavy alebo zvieratá.

• Úloha pre obidve pondelkové skupiny, štvrok 1 a 3 piatok 1 a 2

téma: veľkonočné vajíčko

postup:  nakresli na papier tvar vajíčka a ľubovoľnou technikou ho vyzdob a vyfarbi. Nakresliť môžeš aj viac návrhov.

Tvar vajíčka skúste znázorniť ako priestorové teleso, spomeňte si na zobrazovanie gule a valca, ich tieňovanie. Uvedomiť si treba aj polohu vajíčka voči divákovi, teda horizont a polohu elipsy.

• Úloha pre škôlkárov, prvákov a druhákov

• skupina streda 1. 14:00-15:30   skupina streda 2. 16:00-18:15                               skupina štvrtok 2. 16:30-18:00

téma: veľkonočné vajíčko

postup: nakresli na papier tvar vajíčka a ľubovoľnou technikou ho vyzdob a vyfarbi. Nakresliť môžeš aj viac návrhov.

Línia, tvar, plocha, farba, prekrývanie.

Využiť môžeš kvetinový vzor, inšpiruj sa jarnou prírodou a veľkonočným obdobím.

Svoje dielo odfoť a pošli         skola@szusatelier.sk

Pozri video

• Úloha pre obidve utorkové skupiny

téma: veľkonočné vajíčko

postup:  nakresli na papier tvar vajíčka a ľubovoľnou technikou ho vyzdob a vyfarbí. Nakresliť môžeš aj viac návrhov.

Línia, tvar, plocha, farba.

Rozšírená úloha: na výzdobu vajíčka použite prvky siluety figúry, s ktorou sme nedávno pracovali v ateliéri, alebo vytvorte novotvar pomocou línie. Komponujte s jedným alebo viacerými tvarmi a farbami.

Pozri video

• Vážení rodičia, milí žiaci,

•

od pondelka spúšťame experimentálne vyučovanie cez internet prostredníctvom nášho Facebooku a tiež našej web stránky.                                                                                                                                           Matúš Bystričan, učiteľ výtvarného odboru sa prihovorí deťom a bude im zadávať témy a techniky, linky na filmy o umení a úlohy. Sledujte web alebo facebook v čase kedy máte hodinu. Prvá trieda začína v pondelok o 14,30 hod., ostatní postupne podľa rozvrhu.                      Budeme radi keď v čase, kedy by deti mali prísť k nám do Ateliéru budú tvorivo tráviť čas aj doma. Veríme, že s Vašou pomocou najmä pri tých najmenších žiakoch využijeme tento čas domáceho štúdia zmysluplne a kreatívne.

S pozdravom Štefan Janco, riaditeľ SZUŠ ATELIÉR